Görme Engelliler

ŞİİR GİBİ GEZİ

 

 

Erdem Bayazıt Anadolu Lisesi Gezi kulübü tarafından düzenlenen Kapadokya-Konya gezisi 18-19 Mayıs 2013 tarihinde yapıldı. Geziye 79 öğrenci 10 öğretmen 89 kişi katıldı. Gezi çerçevesinde Kayseri,

 

 

Erciyes, Develi, Ürgüp, Göreme Açık Hava Müzesi, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Ihlara Vadisi, Konya Mevlana Müzesi gezildi. İki günlük gezi programı öngörüldüğü gibi tamamlandı. Geziye okul müdürü Ahmet BÜYÜKÇELİK başkanlığında öğretmenlerimizden Erdoğan AYDOĞAN, Abdurrahman DURDU, Harun KAPUDERE, Ahmet BÜLBÜL, Şehmus DEMİR, Ahmet SOLAK ve Mustafa KALLİ katıldı.

 

 wwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Geziyle ilgili notlarını arkadaşımız Büşra APAYDIN bizimle paylaştı.

 

 

OKUL GEZİSİ MUHTEŞEM OLDU

 Gece…

 Saat: 00.00.

Her şey güzel başladı. Kaç zamandır beklenen gün nihayet gelmişti. Gece geldi ve tahtını Erdem Bayazıt Anadolu Lisesi’nin bahçesine kurdu. Etraftaki sessizliği bozan bir heyecan… EBAL kıpır kıpır. Yolculuk başlıyor. Erciyes- Kapadokya- Ihlara- Mevlana diyarı Konya… Şiir şehirler, şiir gibi yolculuk.. Her şey tamam... Herkes hazır. Değil mi? Hayır, canım hazır. Kimseyi uyutmadığımız için uykuya yakalanan yok. İki otobüs 79 öğrenci, 10 öğretmen tam 89 kişi. Otobüslerin önünde birer tabela EBAL1 - EBAL2.

Lacivert bir gök, yıldızlar ve ay konuk gelmişler. Heyecanlı bir bekleyiş var. Anneler, babalar, kardeşler, arkadaşlar, ellerinde sevinç-hüzün karışığı demetler… Kucaklaştık, el salladık. Bismillah deyip gecenin karanlığına bıraktık kendimizi. Sabahın ilk ışıkları, Kayseri’deyiz.

Sabah, Kayseri’de bizi bir akraba kadın gibi karşıladı. Sanki biraz sonra Erciyes’te yüzümüzü yalayacak rüzgâra inat sıcak ve içtendi. Erciyes’in eteklerinden tutunarak, gözelerinden avuçlamaya niyetlenmiştik. Heybetli bir dede gibi bizi bağrına bassın istiyorduk. Bunun için kahvaltıyı oraya programlamıştık ama o, güneşle ve rüzgârla cilveşiyordu bize dönüp eyvallah bile etmedi. Romantik ve şiirsel kahvaltı düşümüz birkaç kare fotoğrafta teselli aradı. Hocalarımızın merhamet arayan çabaları boşunaydı. Erciyes yol verdi ama soframızı sermeye izin vermedi.

Soğuk havanın kısa kestiği Erciyes tırmanışının ardından Develi’de kahvaltı. Herkesin içi kıpır kıpır. Yeşilliklerle dolu bir çay bahçesinde yapılan kahvaltıdan sonra fotoğraf kareleri… Otobüse dönme zamanı.      

İkinci durağımız Nevşehir Kapadokya. Birçoğumuzun daha önce görmediği bu doğal harikalar insanda çok farklı duygular uyandırıyor. Ürgüp’ü ve Göreme’yi görmek bizlerde çok farklı etki bırakıyor. Ellerde kamera tek amaç var: Eğlenmek ve bu anları ölümsüzleştirmek. Asmalı Konak, Kiliseler… Birçok şeyi aynı anda görebildiğimiz bu muhteşem mekânlar Erdem Bayazıt’ı büyülüyor. Daha sonra hediyelik eşyalar… Sevdiklerimize de bu harika geziden birer hatıra kalmasını istiyoruz. Yine bizim evimiz halini alan otobüse dönme zamanı. Yeni yeni kaynaşan arkadaşlar adeta hünerlerini sergilercesine ikramlarda bulunuyor otobüste. Bir sonraki durağımız Derinkuyu. İnişin yorucu çıkışın daha da yorucu olduğu bu yer insanı ne kadar zorlasa da adeta büyülüyor. Sonu görünmeyen kuyular insanı korkutuyor. Buradan da ayrılma zamanı geldi. Artık bizim için tam bir gezi ve arkadaşlık olmaya başlayan bu yolculuk tüm hızıyla devam ediyor.  İşte Ihlara Vadisi! Kocaman tabelasıyla göründü. Herkes merakla otobüslerden inip heyecanla yürümeye başladı. Uzun merdivenlerin ardından yemyeşil bir mekân... Kayalar,ağaçlar,su çok büyük coşkuyla karşılıyor bizi. Büyük bir coşkuyla burası da geziliyor. Birçok fotoğraf alınıyor. EBAL’e uzun bir yol görüldü. Konya’ya gidiyoruz. Herkes yorgun ama bir enerji var içimizde. Konuşuyor,eğleniyor ve uyuyoruz. Gece saat 11.00       suları… Konya’da Meram’da yemek. Herkes o tatlı uykusundan uyanıp Konya’nın o lezzetli etli ekmeğini yiyor ve arkasından öğretmenevi.. Bazıları odaya girer girmez uyuyor, bazıları hala eğlence peşinde. Sabah saat 08.00 herkes kahvaltı masasında. Birlikte muhteşem bir kahvaltı. Ardından Alaaddin Tepesi geziliyor. Şems-i Tebrizi Türbesi ve Mevlana geziliyor. İnsanı aynı anda hem duygulandıran hem de hayran bırakan bu mekânlar geziliyor. Ve 4 saatlik serbest bırakılıyor öğrenciler. Alışveriş, gezinti derken bu zamanı da geride bırakan EBAL için yolculuk zamanı. Kahramanmaraş’a yolculuk esnasında Adana’da durup oranın o muhteşem kebabını da yemeden geçmiyoruz. Maraş’a yolculuk devam ediyor. Kiminin uyuduğu kiminin eğlenerek geçirdiği yolculuktan sonra Maraş… Evimiz ve geride kalan unutulmaz hatıralar…

Böyle bir organizasyona öncülük eden okul müdürümüz Ahmet Büyükçelik’e ve bu geziyi organize eden, bizimle gezi boyunca ilgilenen öğretmenlerimiz Ahmet BÜLBÜL, Harun KAPUDERE,  Erdoğan AYDOĞAN, Şehmus DEMİR ve Abdurrahman DURDU’ya  arkadaşlarım adına teşekkür ediyor, başka gezilerde buluşmak üzere diyorum.

                                                                                                                                         BÜŞRA APAYDIN